IOF odporúčanie

27. marca 2020

IOF odporúčanie

Prosím majte na pamäti, že dospelí vo vyššom veku a ľudia s chronickými ochoreniami pľúc, srdca, obličiek, alebo trpiaci cukrovkou sú vystavení vyššiemu riziku závažnejších komplikácií choroby COVID-19.

Zostaňte v bezpečí dodržiavaním potrebných bezpečnostných opatrení podľa odporúčaní zdravotníckych orgánov vašej krajiny.

Na webovej stránke svetovej zdravotníckej organizácie – WHO Coronavirus disease (COVID-19) Outbreak nájdete dôležité informácie o tom, ako chrániť seba, rady spojené s cestovaním a iné odporúčania.

Chceme uistiť ľudí s osteoporózou a tých, ktorí užívajú lieky na liečbu osteoporózy, že samotná osteoporóza nezvyšuje riziko nakazenia sa koronavírusom alebo závažnejšie komplikácie.

Práve preto, je teraz pre každého s osteoporózou, oveľa dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, zostať bez zlomenín.

Systém zdravotnej starostlivosti je ovplyvnený všeobecnými odporúčaniami, ktoré vyzývajú ľudí, aby sa vyhýbali nemocniciam a ambulanciám lekárov, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné.

  • Prevencia pádov je rozhodujúca: ubezpečte sa, že vo vašom domácom prostredí nie sú prekážky.
  • Neprerušujte liečbu osteoporózy, ktorá vám bola predpísaná a ak budete mať obavy, kontaktujte vášho lekára.
  • Ak vaša nemocnica alebo vláda odporučí, aby ste ostali doma a/alebo máte obavy z návštevy vášho lekára alebo nemocnice, prípadne potrebujete liek na predpis, dohodnite si radšej telefonickú konzultáciu. 
  • Udržujte telefonický alebo e-mailový kontakt s rodinou a priateľmi – fyzická izolácia neznamená sociálnu izoláciu!
  • Neobávajte sa požiadať o pomoc ak potrebujte nakúpiť, vyzdvihnúť lieky alebo inú službu.

Ak sa Vám zruší termín na podanie injekcie alebo infúzie na liečbu osteoporózy, prípadne sa necítite dobre, aby ste absolvovali podanie vášho lieku, tak dočasné oddialenie podania liečby nebude mať zásadný vplyv na zdravie Vašich kostí.

Avšak, ak užívate denosumab, je dôležité aby sa vaša ďalšia injekcia sa neodložila o viac ako 4 týždne, pretože výhody liečby sa rýchlo vytratia. 

Skontaktujte vášho lekára a naplánujte si najskorší možný termín, aby výhody liečby pretrvali.

Ak sa necítite dobre a vynecháte nejaké lieky, užite svoje lieky hneď, ako sa budete znova cítiť dobre. Pre viac informácii kliknite tu.  

Informácie týkajúce a Vašej krajiny by mala poskytnúť Vaša národná spoločnosť (zoznam členských spoločností IOF), vrátane National Osteoporosis Society (USA) a Royal Osteoporosis Society (UK).

Zostaňme všetci v bezpečí a bez zlomenín, dodržiavajme dôležité pokyny, ktoré pomôžu ochrániť starších a tých, ktorí sú viac zraniteľní vplyvom tohto globálneho vírusu.

Pin It on Pinterest